Przygotuj pojazd do zimy

Coraz niższe temperatury we Wrocławiu – jak przygotować samochód na zimę?

Przyjście jesieni jak co roku zwiastuje stopniowy spadek temperatur. Temperatury zbliżające się do granicy zera stopni będą szczególnie odczuwalne dla wrocławskich kierowców. To granica, przy której muszą liczyć się z codziennym skrobaniem szyb w samochodzie i wyjątkowo śliską nawierzchnią dróg.

Warto zaopatrzyć się w zimówki

Dobre opony zimowe to jeden z podstawowych elementów przygotowania samochodu do zimy. Szczególnie osoby wyjeżdżające poza miasto, w szczególności w góry (na przykład na narty) powinny pomyśleć o bardzo dobrych oponach zimowych. To gwarancja dobrej trakcji i krótkiej drogi hamowania nawet w mniej sprzyjających warunkach i przy niskich temperaturach.

Osoby, które nie planują opuszczać miasta, mogą jeździć korzystając z opon wielosezonowych. Takie całoroczne osoby dają przyzwoite właściwości, jednak nie są dobre na oblodzonej jezdni i w śniegu. Wtedy trzeba się liczyć z koniecznością pozostawienia auta na parkingu i wybrania innego środka transportu.

Szyby samochodu – jak je skutecznie oczyszczać zimą?

W związku z nadejściem zimy dni stają się coraz krótsze i mniej słoneczne. To oznacza znaczne pogorszenie się widoczności na zewnątrz. Warto w tym okresie zadbać o sprawne wycieraczki i odpowiedni płyn do spryskiwaczy. Ten ostatni powinien być dostosowany do ujemnych temperatur – w przeciwnym wypadku może zamarznąć i wyrządzić sporo szkód w układzie spryskiwania (zamarznięta woda lub płyn może zniszczyć przewody lub zbiorniczek).

Warto zaopatrzyć się w specjalny płyn rozpuszczający zmarzniętą powłokę na szybie. Wtedy skrobanie zajmie znacznie mniej czasu i poranne przygotowanie samochodu do jazdy nie będzie tak czasochłonne.

Szczególna ostrożność zalecana

Gdy warunki na drodze nie są sprzyjające, nawierzchnia jest śliska, a widoczność słaba, trzeba zachować szczególną ostrożność. To czas, w którym dochodzi do wielu kolizji i wypadków, również z udziałem pieszych.

Piesi i rowerzyści powinni posiadać elementy odblaskowe lub oświetlenie. Wrocławianie powinni o tym pamiętać, szczególnie gdy poruszają się mniej oświetlonymi chodnikami lub ścieżkami rowerowymi.