Delegaci z Dolnego Śląska na studiach w Szwedzkiej Spalarni Odpadów

Delegacja samorządowa z Dolnego Śląska złożyła niedawno wizytę w szwedzkiej spalarni odpadów Saysav Malmö. Obiekt ten nie tylko usuwa odpady, ale także generuje zarówno elektryczność, jak i ciepło dla lokalnej społeczności. Celem tej wizyty było zapoznanie się z polityką gospodarowania odpadami stosowaną w Szwecji oraz ze strategiami mającymi na celu eliminację składowania odpadów na wysypiskach. Ten wyjazd był częścią nowo wprowadzonego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Po odniesieniu sukcesu w ramach projektu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza, postanowiliśmy jako reprezentacja województwa dolnośląskiego zainicjować nowy projekt o nazwie #Ecologic-study trails, który jest formą dyplomacji ekologicznej. Jesteśmy zdeterminowani, aby korzystać z każdego dostępnego kanału w celu promowania najbardziej zaawansowanych i ekologicznych rozwiązań i praktyk – wyjaśnia Krzysztof Hodun, kierownik działu współpracy zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

W szczególności pragniemy, aby nasz projekt umożliwił gminom i powiatom z terenu Dolnego Śląska łatwiejsze wdrożenie lub nawiązanie międzynarodowej współpracy w zakresie realizacji inwestycji związanych z ochroną środowiska. Wierzymy, że to pomoże przyspieszyć implementację zrównoważonych praktyk na naszym terenie – dodał Hodun.