punk rock

Dezerter świętował 40-lecie we Wrocławiu! Przełożony koncert w końcu się odbył

Trwa trasa koncertowa uwieczniająca karierę kultowego już zespołu punk rockowego. Dezerter zagrał wczoraj koncert we Wrocławiu, choć to już drugie podeście do uczczenia ich 40-lecia.

Przełożony grudniowy koncert Dezertera

Pierwotnie koncert w Starym Klasztorze był zaplanowany na 17 grudnia 2021 roku. Niestety, ze względów sanitarnych musiał być odwołany. Organizatorzy wyznaczyli natomiast nową datę i liczyli na to, że koncert się odbędzie. Dezerter miał się więc pojawić na deskach Starego Klasztoru 4 lutego 2022 roku. Wczoraj fani z Wrocławia i całej Polski mogli już bez przeszkód posłuchać muzyki granej na żywo.

Dezerter zaprezentował piosenki z każdego okresu swojej twórczości. Ta jest bardzo bogata, w końcu zespół obchodzi już swoje 40 lecie. Grający muzykę z gatunku punk zespół należy do polskiej czołówki. W jednym szeregu można go więc postawić koło takich legend, jak KSU, Armia, Tilt, czy Brygada Kryzys. Co ciekawe, wiele zespołów grających punk rock od przełomu lat 70-tych i 80-tych wciąż gra.

Dezerter – krótka historia polskiej legendy punk rocka

Dezerter powstał początkowo jako zespół pod nazwąSS-20. To nawiązanie do rodzaju radzieckich pocisków, z którymi w tamtych czasach wiązało się wiele kontrowersji. Władze PRL oczywiście zabroniły chłopakom występowania pod taką nazwą. Zmienili więc nazwę zespołu – tak powstała nazwa Dezerter.

Grający muzykę punkową zespół zalicza się do niezależnej sceny polskiej muzyki. Miejscem założenia była stolica – Warszawa. Zespół występuje w klasycznym, trzyosobowym składzie: Robert Matera, Krzysztof Grabowski i Jacek Chrzanowski. W przeszłości przez zespół przewinęli się też inni muzycy. Dwaj pierwsi muzycy grają w zespole od jego założenia w 1981 roku.

Co ciekawe, to nie jedyny Krzysztof Grabowski, który bryluje na polskiej scenie punk. Większość fanów Dezertera zna także Grabaża – wokalistę i autora tekstów w Pidżamie Porno i zespole Strachy na Lachy.

Największe hity Dezertera uderzały w system

Podobnie do innych zespołów grających muzykę punkową w latach 80-tych, teksty Dezertera jednoznacznie atakowały ówczesny system. Antykomunistyczne nastawienie i ostra muzyka łączyły całą niezależną scenę tamtych lat. Oczywiście, ze względu na panującą wtedy cenzurę, tworząc teksty Dezertera jego członkowie musieli nieraz posługiwać się przenośniami i ukrywać nieco przekaz.

Do najbardziej znanych Dezertera, które weszły do kanonu polskiego rocka należą między innymi piosenki:

  • Ku pryzszłości
  • Spytaj milicjanta
  • Urodziłem się 20 lat po wojnie
  • Polska złota młodzież
  • i inne

Stary klasztor – najlepsza scena klubowa we Wrocławiu?

W ostatnich latach Stary Klasztor wyrósł na najlepsze miejsce koncertowe w mieście. To zarazem jeden z największych klubów muzycznych w mieście – może pomieścić bez trudu kilkaset osób.

W Starym Klasztorze regularnie odbywają się koncerty znanych zespołów, między innymi Tabu, Grey Fruit, Mrozu, Analogs, Farben Lehre i wiele innych. Odbywają się tam także ogólnopolskie wydarzenia, jak Wiosna Regge, czy Punky Regge Live. Ostatni w Starym Klasztorze odbywały się także koncerty związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy 2022.