Hołd dla kultury: Kanadyjska uczona zapisała w spadku donację na rzecz Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Profesor Markéta Charlota Götz-Stankiewicz, kanadyjska badaczka naukowa o czeskim pochodzeniu, podarowała znaczącą sumę pieniężną Muzeum Narodowemu we Wrocławiu jako część swojego spadku. Jest to prawdopodobnie pierwszy taki akt finansowego wsparcia dla tej instytucji.

Informacja o hojnym darze została udostępniona przez profesora Piotra Oszczanowskiego na profilu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „To jest wyjątkowy gest, świadczy o niezwykłej hojności i sympatii wobec naszej instytucji. To oznaka wielkiej szczodrości, a ta szczodrość pochodzi od wyjątkowej osoby” – napisał Oszczanowski.

Profesor Götz-Stankiewicz urodziła się w Libercu w Czechach, w rodzinie niemiecko-żydowskiej. Rodzina Götz przeżyła Holocaust i w 1948 roku przeprowadziła się do Kanady. Profesor Götz-Stankiewicz była wykładowcą na różnych uniwersytetach w Ameryce i Kanadzie, prowadziła badania z zakresu slawistyki oraz literatury niemieckiej. Jej mąż, Polak Władysław Józef Stankiewicz, był szanowanym politologiem i filozofem na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver. Profesor Markéta Charlota Götz-Stankiewicz zmarła w lutym 2022 roku w Vancouver w wieku 95 lat.

„Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy jednymi z beneficjentów spadku pani profesor jako Muzeum Narodowe we Wrocławiu” – powiedział prof. Piotr Oszczanowski. „Nigdy nie spotkałem pani profesor. Możliwe, że to jej mąż miał styczność z naszym muzeum, ponieważ po jego śmierci w 2006 roku otrzymaliśmy część jego biblioteki”.