Most Rędziński

Najdłuższe mosty we Wrocławiu – ponad 600-merowa przeprawa przez Odrę!

Wrocław znajduje się nad Odrą. Jak każde miast znajdujące się w pobliżu rzeki i jej licznych odnóg, stolica Dolnego Śląska obfituje w mosty. Dzięki nim transport i codzienne życie są proste, a poszczególne rejony miasta są nieźle skomunikowane. Zobacz, jakie mosty są obecnie najdłuższe we Wrocławiu.

Najdłuższe mosty we Wrocławiu – Most Rędziński

To jeden z najnowszych, a także najdłuższych mostów we Wrocławiu i Polsce. Imponujący Most Rędziński ma aż 612 metrów długości i jest najdłuższym mostem Wrocławia. Do zbudowania tak długiej przeprawy wymagane było postawienie rekordowych pylonów. Ich wysokość to aż 122 metry, co jest rekordem Polski.

Most Rędziński to prawdziwy rekordzista. Jest bowiem największym mostem żelbetonowym na świecie, jeżeli chodzi o powierzchnię – aż 70 tysięcy metrów kwadratowych! Na konstrukcję mostu składają się także liny o długościach od 56 do nawet dwustu metrów. Ich łączna długość to osiem tysięcy kilometrów. Wrocławscy kierowcy i turyści uwielbiają przejazd mostem. Jest to możliwe od sierpnia 2011 roku, także już ponad 10 lat. Widok mostu jest na prawdę imponujący.

Most Milenijny – poprzedni rekordzista

Przed oddaniem Mostu Rędzińskiego do użytku to właśnie Most Milenijny dzierżył dumnie miano najdłuższego mostu. Oba najdłuższe mosty we Wrocławiu są elementem infrastruktury drogowej. Most Rędziński to część Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Most Milenijny to natomiast fragment Obwodnicy Śródmiejskiej. Ma długość 553 metrów, także o około 70 mniej od obecnego rekordzisty. Powstał w 2004 roku. Wtedy uznawano go za najdroższą inwestycję tego typu w stolicy Dolnego Śląska. Łączny koszt to 140 milionów złotych.

Most Poznański – najdłuższy most kolejowy we Wrocławiu

Najdłuższe mosty we Wrocławiu to nie tylko przeprawy samochodowe. Most Poznański mierzy prawie 460 metrów i jest mostem kolejowym. Znajduje się na trasie z Wrocławia do Poznania. W skład Mostu Poznańskiego wchodzą de facto dwa bliźniacze mosty. Zbudowane są z ponad 130-metrowego przęsła i 27 filarów każdy.

Jeśli interesuję Cię tematyka tak długich mostów, zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Czesi budują najdłuższy most w Egipcie.