Nietypowe muzea w województwie dolnośląskim

Często muzeum kojarzone jest z czymś bardzo klasycznym, wręcz niekoniecznie ciekawym. Nic bardziej mylnego! Dzisiaj przyjrzymy się wyjątkowym muzeum w województwie dolnośląskim. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kudowa Zdrój – Szlak Ginących Zawodów

Ta atrakcja turystyczna to tak naprawdę gospodarstwo, które składa się z kilku drewnianych budynków oraz wiatraka, który przeniesiono w to miejsce w 2001 roku. Wiatrak powstał w 1886 roku. W drewnianych chatkach zapoznamy się z zawodami, które nie są już tak popularne jak kiedyś. To między innymi garncarstwo, kowalstwo, tkactwo oraz tradycyjne piekarstwo. Obecna jest również ekspozycja z ludowymi strojami. Od niedawna możemy również skorzystać z noclegu w jednej z chatek. Za 19 zł możemy zakupić bilet dla osoby dorosłej, który obejmuje pokaz toczenia naczyń glinianych, wstęp do domu wypieku chleba, chatki robótek ręcznych, kuźni oraz mini zoo.

Wrocław – MovieGate

Przy Placu Solnym we Wrocławiu znajduje się MovieGate – muzeum światowego kina. Zobaczymy tam oryginalne rekwizyty oraz kostiumy z planów filmowych z całego świata. Sama lokalizacja muzeum również jest wyjątkowa, ponieważ jest to bardzo dobrze zachowany schron z czasów Drugiej Wojny Światowej. Do zwiedzania udostępnione jest aż 50 pomieszczeń na powierzchni 536 metrów kwadratowych. Bilet normalny kosztuje 19 zł, a ulgowy 15 zł.

Kowary – Muzeum Sentymentów

To swoisty wehikuł do czasów PRL. Muzeum otwarto w 2018 roku, w miejscu dawnej Fabryki Dywanów. Osobą odpowiedzialną za jego powstanie jest Andrzej Olszewski, który przez wiele lat zbierał i wciąż zbiera różne przedmioty z dawnych lat. Jednym z wyjątkowych obiektów jest oryginalna trybuna, z której Edward Gierek przemawiał do załogi istniejącej niegdyś fabryki. Bilet normalny to koszt 17 zł, ulgowy 12 zł.

Kowary – Park Miniatur

Będąc w Kowarach odwiedzić możemy również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. To wyjątkowe miejsce powstało w 2003 roku i znajduje się w pobliżu wspomnianego już wyżej Muzeum Sentymentów. Celem powstania muzeum była prezentacja najpiękniejszych i najważniejszych zabytków w województwie dolnośląskim. Wszystkie budynki wykonane są w skali 1:25. Poza różnymi pałacami czy kościołami zobaczymy tam także pasmo Karkonoszy wraz ze Śnieżką w miniaturze. Wiernie odtworzone zostały nawet takie szczegóły jak szlaki czy schroniska. Bilet dla osoby dorosłej to koszt 33 zł.

Karpacz – Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO

To dwupiętrowe muzeum pozwoli każdemu choć przez chwilę poczuć się znów jak dziecko. Na miejscu obejrzymy sześciometrową interaktywną makietę regionu, chatkę Baby Jagi nad potokiem oraz wyjątkowe akwarium składające się z klocków. To tylko kilka przykładów – muzeum obfituje w całą masę unikalnych i często interaktywnych stanowisk. Bilety możemy zakupić w cenie 19 zł do muzeum LEGO i w tej samej cenie do Muzeum Konsol. Chętni na zwiedzenie obu obiektów mogą zakupić bilet łączony w cenie 28 zł.