Pociągiem dojedziemy do Karpacza. Prace remontowe już trwają!

Linia kolejowa z Jeleniej Góry do Karpacza zyska drugą nitkę. Dolnośląską Służba Dróg i Kolei już przygotowuje prace na tym odcinku. Dzięki temu, po ponad 20 latach, znowu będzie można pojechać pociągiem do Karpacza!

Patrząc wstecz, linia kolejowa z Jeleniej Góry do Karpacza i Kowar, została otwarta w 1895 roku. Jeszcze przed wojną była w całości zelektryfikowana. Jednak sieć trakcyjna została po części zniszczona, po części wywieziona przez wojska radzieckie. Kiedy w 2000 roku, tereny te zostały w całości przejęte przez samorząd województwa, zrodziła się nadzieja na powrót kolei do Karpacza. I już niebawem tak się stanie!

Dzięki temu, że urzędnicy z województwa dolnośląskiego postarało się o fundusze z różnych środków, możemy już obserwować początek pac. Część pieniędzy pochodzi z Polskiego Ładu, część z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Po ukończonej drugiej części budowy, pozostaje jeszcze trzecia część, z Mysłakowic do Kowar a potem dalej, przez Ogorzelec aż do Kamiennej Góry. Jednak ta inwestycja, ze względu na trudne odcinki, z pewnością zostanie podzielona na mniejszy zakres prac.