Walczący o równość szans na maratonie: niepełnosprawny Tomasz Sysło kontra organizatorzy

Przed nami dziewiąta edycja Nocnego Półmaratonu, która odbędzie się 17 czerwca. Niepełnosprawny artysta Tomasz Sysło, poruszający się na wózku inwalidzkim, stara się od pół roku o możliwość uczestniczenia w wydarzeniu. Niestety, organizatorzy kilka dni temu zwrócili mu opłatę startową.

Tomasz Jakub Sysło to utalentowany absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zajmujący się malarstwem, grafiką oraz rzeźbą. Jednocześnie jest zaangażowany społecznik i sportowiec. Przez ostatnie pół roku próbował zorganizować swój udział w Nocnym Półmaratonie we Wrocławiu, który odbędzie się 17 czerwca.

Sysło porusza się na wózku inwalidzkim, ale dzięki handbike’owi z silnikiem elektrycznym może swobodnie przemieszczać się po mieście. Pokonuje setki kilometrów we Wrocławiu i brał już udział w maratonie wrocławskim, gdzie osiągnął czas 4 godzin 51 minut. Uczestniczył również w Biegu Uniwersytetu Medycznego. Mimo to, twierdzi, że władze Wrocławia robią wszystko, aby uniemożliwić udział niepełnosprawnym w nocnym półmaratonie. Według niego, organizatorzy poszukują pretekstów w regulaminie, a także ekspertów, którzy potwierdzą, że uczestnictwo osób niepełnosprawnych jest niemożliwe.