Wrocław: Miasto Elektromobilności

Wrocław, miasto, które stawia na ekologiczną przyszłość, z dumą posiada w swojej flocie blisko 1800 samochodów elektrycznych. Te „elektryki” są elementem taboru zarówno miejskiego, jak i należą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK). Dodatkowym bonusem dla kierowców takich pojazdów jest fakt, że nie muszą oni płacić za parkowanie a także mogą korzystać ze specjalnych dróg dla autobusów – buspasów, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się po mieście zwłaszcza w godzinach szczytu. Co więcej, liczba stacji ładowania w mieście jest imponująca – zbliża się do 200 punktów.

Takie zaangażowanie we wdrażanie ekologicznych rozwiązań przyniosło Wrocławiowi prestiżowe wyróżnienie – tytuł Samorządowego Lidera Elektromobilności 2023. Nagrodę tę wręczono podczas uroczystej gali Kongresu Nowej Mobilności, która odbyła się w Łodzi. W imieniu miasta statuetkę odebrał Sławomir Gonciarz, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu.

Kapituła konkursu wysoko oceniła działania Wrocławia na rzecz popularyzacji i wsparcia rynku elektromobilności. Miasto zasłużenie doceniono za rozbudowę infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, promowanie „elektryków” w miejskim transporcie, jak również za prace nad wdrożeniem Strefy Czystego Transportu. Wyróżnienia niewątpliwie doczekało się również MPK za zmiany taborowe na korzyść czystego transportu i dbałość o spełnianie najwyższych norm ekologicznych.