Za kulisami tajemniczej produkcji Disney+ kręconej we Wrocławiu

W ostatnich tygodniach, na ulicach Wrocławia, niejednokrotnie można było zauważyć pracującą ekipę filmową. Wybierali oni na swoje plany filmowe rozmaite lokalizacje miasta takie jak Plac Uniwersytecki, bulwary nad Odrą czy ulicę Włodkowica. Niecodziennym widokiem dla przechodniów były tablice z napisami w języku niemieckim, flagi ozdobione swastykami i aktorzy spacerujący w mundurach SS.

Teraz platforma streamingowa Disney+ uchyliła rąbka tajemnicy i ujawniła, że to właśnie we Wrocławiu powstaje ośmioodcinkowy serial kryminalny noszący na razie robocze oznaczenie „Breslau”. Akcja serialu ma miejsce w 1936 roku, a głównym bohaterem jest komisarz Franz Podolsky, który podejmuje się wyjaśnienia brutalnego morderstwa.

W obsadzie serialu znajdą się dobrze znane polskiej publiczności twarze – Tomasz Schuchardt, znany z „Wielkiej wody” i „Bodo”, Agata Kulesza, która wystąpiła między innymi w filmach „Róża” i „Ida”, oraz Sandra Drzymalska z „Filipa”. Za reżyserię odpowiada Leszek Dawid, natomiast scenariusz jest dziełem Bartosza Janiszewskiego i Magdaleny Żakowskiej.

Ekipa filmowa planuje powrócić do Wrocławia w czerwcu. Serial „Breslau” to pierwszy polski projekt oryginalny realizowany przez Disney+. Produkcją zajmuje się ATM Grupa, a finansowe wsparcie dla projektu zostało udzielone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.