Kiedy znowu zobaczymy Panoramę Racławicką? Planowane ponowne otwarcie

Rozpoczęty 4 sierpnia 2020 roku remont sławnej Panoramy Racławickiej dobiega końca. Budynek otworzy swoje podwoje już we wtorek 27 lipca. Ogromny obraz będzie ponownie cieszył odwiedzających. Co czeka gości w świeżo wyremontowanym gmachu?
 

Czym jest Panorama Racławicka?

 
Cytując Dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotra Oszczanowskiego:
 
„Być we Wrocławiu i nie zobaczyć Panoramy Racławickiej – to taki sam grzech, jak dotrzeć do Krakowa i nie wspiąć się na Wawel, trafić do Rzymu i nie zachwycić się Fontanną di Trevi, dojechać do Wenecji i zrezygnować z wizyty na Placu św. Marka, obyć się w Paryżu bez oglądania Luwru i Łuku Triumfalnego, a z Kopenhagi wyjechać bez rzucenia okiem na Mała Syrenkę czy odwiedzenia Christianii.”
 
Panorama Racławicka jest dziełem Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka. To ogromne, mierzące 15 na 114 metrów dzieło przedstawia Bitwę pod Racławicami. Obraz robi ogromne wrażenie i przyciąga tłumy turystów. Podczas minionych 35 lat funkcjonowania obraz obejrzało 11 milionów ludzi. Taka ilość osób znacząco wpłynęła na kondycję budynku, podjęto więc decyzję o jego odnowieniu.
 

Zmiany w Muzeum

 
Prace remontowe skupiły się na zapewnieniu bezpieczeństwa oraz unowocześnieniu całości budynku. Wymieniono dach oraz zmodernizowano instalację. Zapewniono również odpowiednie systemu gaśnicze.
 
Zadbano również o uatrakcyjnienie pobytu pokazami multimedialnymi, które będzie można obejrzeć tuż przed wejściem do sali z obrazem. Tematyka filmów prezentowanych w małej rotundzie będzie dotyczyła oczywiście Bitwy oraz okoliczności powstania obrazu.
 
Całość remontu kosztowała 29 milionów złotych. Odnowa finansowana była ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Bilety już są dostępne w sprzedaży, a chętnych nie brakuje.