Winnice Dolnego Śląska

Kiedy myślimy o winnicach, w naszych głowach najczęściej widzimy południowe kraje, takie jak Włochy, Portugalia czy Francja. Być może ku zdziwieniu niektórym, nasz kraj również obfituje w lokalne winnice. W związku z właśnie rozpoczętym sezonem na winobranie, przyjrzymy się dziś paru ciekawym winnicom w województwie dolnośląskim. Bogatą ofertę win z całego świata znajdziesz w sklepie wybieramwino.pl.

Winnica Agat

To gospodarstwo opierające się na rzemieślniczej produkcji wina, położone w Sokołowcu w okolicach Jeleniej Góry. To jedyne w Polsce tego typu miejsce, zlokalizowane na stoku wygasłego ok. 300 mln lat temu wulkanie. Jego wysokość to od 320 do 330 metrów nad poziomem morza. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2007 roku. Dziś skorzystamy tam z noclegu w domowym klimacie i zobaczymy muzeum minerałów. Butelki wina kosztują od 49 do 55 zł.

Winnica Adoria

Zlokalizowana u podnóża Ślęży w Zachowicach. Założona została przez Amerykanina z Kalifornii, Mike’a Whitney. Uprawiane są tam klasyczne odmiany takie jak pinot noir, chardonnay oraz riesling, a także znany głównie w Niemczech bacchus. Ceny win zaczynają się od 55 zł, a kończą na 344 zł za butelkę.

Winnica Bielawska

Położona w Bielawie, u podnóża Gór Sowich. Łagodne zbocza dają idealne warunki do uprawy winorośli. Winnica otworzona została w 2015 roku i od tamtego czasu z roku na rok może pochwalić się coraz większą ilością odmian. Na całej posesji znajduje się aktualnie około 4500 sadzonek. Koszt butelki to od 50 zł do 70 zł.

Winnica Katarzyna

Otwarta w 2003 roku, zlokalizowana w okolicach Siechnic. Była jedną z pierwszych winnic założonych w powiecie wrocławskim. Sadzonki, które zobaczymy w winnicy zostały sprowadzone ze specjalistycznych szkółek w Niemczech. Założycielem jest Stanisław Dębski, który wykorzystał w tym celu gospodarstwo, które otrzymał po swoich rodzicach. Cena butelki wina to 55 zł.

Winnica Niemczańska

W Niemczy odwiedzimy Winnicę Niemczańską, która została założona w 2017 roku przez kilkuosobową grupę przyjaciół. Miejsce jest jeszcze młode, więc dopiero powoli zaczynamy poznawać tamtejsze wina. Nieopodal winnicy znajduje się Piekarnia Śląska, w której możemy zobaczyć i nauczyć się jak wyrabiano niegdyś pierniki na Śląsku. Wino zakupimy za kwotę od 52 zł do 88 zł.