Wycieczka za miasto. Ślęża

Jeżeli szukacie ciekawego pomysłu na aktywny wypoczynek nieopodal miasta, to bezapelacyjnie idealny kierunek dla was. Zaledwie 30 kilometrów od centrum Wrocławia możemy wybrać się do Sobótki, a tam wspiąć na najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego – Ślężę.

Wysokość góry to 718 metrów nad poziomem morza. Należy ona do Korony Gór Polskich, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Mimo niezbyt dużej wysokości, widziana może być jednak z bardzo dużych odległości. Wszystko za sprawą równiny rozciągającej się wokół Świdnicy i Wrocławia.

Na szczyt prowadzi kilka szlaków o różnym stopniu trudności. Niemal w połowie drogi możemy dotrzeć na Wieżycę – szczyt mierzący 415 metrów nad poziomem morza. Niegdyś była zwana Górą Kościuszki. Tam zobaczymy zabytkową wieżę widokową, która otwarta jest dla turystów letnią porą roku.

Na szczycie Ślęży znajduje się duża polana, na której znajdziemy różne atrakcje. Jeden z najważniejszych zabytków to kościół filialny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który odbudowano po pożarze w latach 1851-182. Poza tym zobaczymy również ruiny zamku piastowskiego z XII wieku i ogrodzenie z murem oporowym. Odwiedzić będzie można również Dom Turysty PTTK imienia Romana Zmorskiego. Ten obiekt turystyczny zbudowany został w 1908 roku. Dziś nie można już w nim przenocować, obiekt pełni tylko funkcję gastronomiczną. Dostępne są także dwie ścieżki archeologiczne i szlaki rowerowe. Nie brakuje tam również rzeźb. Zobaczymy ich tam aż pięć  – Grzyb, Mnich, Panna z Rybą oraz dwa Niedźwiedzie. Na szczycie nie zabrakło również oczywiście wieży widokowej.

W zależności od szlaku, czas wejścia na górę to od godziny i dwudziestu minut do dwóch godzin.