Zabytkowe pojazdy na wrocławskich trasach za sprawą Wrocławskich Linii Turystycznych

Sezon turystyczny, w którym na wrocławskich ulicach królują zabytkowe pojazdy, zbliża się do końca. Do pierwszego weekendu września pasjonaci starych autobusów mogą skorzystać z Wrocławskich Linii Turystycznych. W najbliższym tygodniu (12-15 sierpnia) na trasie pojawią się dwie wyjątkowe maszyny – Ikarus 280.26 oraz Autosan H9.

W nadchodzący weekend, trasa turystycznej linii B będzie obsługiwana przez zabytkowy, przegubowy autobus Ikarus, pochodzący z Poznania. Ten fenomen wynika ze współpracy MPK Wrocław i MPK Poznań, która utrzymuje się już od kilku lat. Jak wskazał Krzysztof Wasilewski, wiceprezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, w ubiegłym roku porozumienie między klubami zaowocowało wymianą pojazdów na jeden weekend. W rezultacie, czerwiec minął pod znakiem obecności maszyny z Wrocławia na poznańskich ulicach, natomiast teraz przyszedł czas na odwiedziny poznańskiego Ikarusa we Wrocławiu.

Gość z Poznania to model Ikarus 280.26 – typ autobusu wysokopodłogowego przegubowego, który był niegdyś dostępny w komunikacji miejskiej większości polskich miast. Rzeczony pojazd jest o rok starszy od swojego brata bliźniaka z kolekcji Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu. Został wycofany z ruchu liniowego w Poznaniu dopiero w 2010 roku, natomiast we Wrocławiu służył aż do 2014 roku. Jak przypomina Wasilewski, dla wielu mieszkańców Wrocławia charakterystycznymi elementami tych pojazdów były głośno pracujące szyby, twarde siedzenia oraz charakterystyczna obrotnica w przegubie.