Jak działają rowery miejskie we Wrocławiu?

Wielu Wrocławian decyduje się codziennie na wypożyczanie rowerów miejskich. Zobacz krótki poradnik, jak wypożyczyć i korzystać z takiego roweru.

Sieć rowerów miejskich

Wrocław daje swoim mieszkańcom możliwość korzystania z jednego z wielu środków transportu. Jednym z nich są rowery miejskie, które są dofinansowane z miejskiego budżetu. Operatorem sieci rowerów jest Next Bike, który ma swoje rowery również w innych polskich i europejskich miastach.

Aby wynająć rower trzeba ściągnąć na telefon specjalna aplikację – Wrocławski Rower Miejski. Po zarejestrowaniu się i akceptacji regulaminów trzeba wpłacić depozyt w wysokości 10 złotych. Wtedy konto staje się aktywne i można korzystać z rowerów.

Rower lepiej zostawić na stacji

Na rowerową infrastrukturę składa się cała sieć stacji, w których można wypożyczyć rower. Tam też warto pozostawić sprzęt na koniec przejazdu. Pozostawienie roweru poza stacją skutkuje naliczeniem dodatkowej opłaty. Wynajem roweru jest darmowy przez pierwsze 20 minut. Następnie każda rozpoczęta godzina kosztuje parę złotych.

Aby wynająć rower wystarczy uruchomić aplikację i zeskanować kod QR, który znajduje się na bagażniku roweru. Po zwolnieniu blokady można używać roweru. Po zakończonym przejeździe należy zablokować rower – wtedy czas przestaje być naliczany.

Warto podkreślić, że od pewnego czasu rowery miejskie można wypożyczać także zimą.