Święto Trzech Króli jest obchodzone przez chrześcijan

Święto Trzech Króli we Wrocławiu

Co roku z okazji święta Trzech Króli we Wrocławiu organizowane są różne wydarzenia. Większość z nich ma charakter religijny, choć dzień wolny od pracy wykorzystują też inne osoby. Skąd wzięła się tradycja obchodzenia święta Trzech Króli?

Wieloletnia tradycja obchodzenia święta Trzech Króli

Trzech Króli jest świętem stałym. Co roku wypada więc w dniu 6 stycznia.  Trzech Króli to święto obchodzone przez chrześcijan różnych odłamów. W Polsce najpopularniejsza jest tradycja katolicka, chociaż święto jest uznawane też przez część wyznań protestanckich. Wśród prawosławnych tradycja obchodzenia święta Trzech Króli także występuje, chociaż w innym terminie.

Skąd pochodzi tradycja obchodzenia święta Trzech Króli? Początki sięgają czasów wczesnych chrześcijan. Sama nazwa odnosi się do trzech mędrców, nazywanych czasami magami, którzy dziś nazywani są potocznie królami. Kacper, Melchior i Baltazar mieli, według biblijnych podań, jako pierwsi zobaczyć nowonarodzonego Jezusa. Każdy z nich przyniósł Synowi Bożemu dary, co chrześcijanie celebrują do dziś. Kadzidło, mirra i złoto

Mędrcy, według biblijnej opowieści,, jako jedni z pierwszych zobaczyli Jezusa w stajence. Przybyli do niego kierowani widokiem Gwiazdy Betlejemskiej.

Co oznaczają dary pozostawione w stajence przez trzech króli?

Kacper, Melchior i Baltazar, czyli trzej królowie, przynieśli Jezusowi urodzonemu w stajence dary. Złoto, mirra i kadzidło mają swoje znaczenie w biblijnym rozumieniu.

Złoto symbolizuje królewskie pochodzenie Jezusa i jego godność. Kadzidło oznacza natomiast boską naturę Chrystusa. Mirra jest nawiązaniem do człowieczeństwa tej jednej z najważniejszych postaci z Biblii. Zestaw darów oznacza więc, że Jezus jest zarówno Bogiem, Człowiekiem i Królem.

Zapewne wiele osób zastanawia się, co to jest mirra? To jeden z rodzajów pachnącej żywicy pochodzącej z drzewa balsamowca. Mirra była popularna w czasach biblijnych w tamtym rejonie świata.

Święto Trzech Króli jest już jutro! Mamy nadzieję, że dzięki informacją z powyższego artykułu okazały się przydatne i ciekawe.