Wrocław: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary obozu Burgweide

W pięknej, lecz pełnej historycznej boleści Wrocławskiej dzielnicy Sołtysowice, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy dedykowanej pamięci ofiar Obozu Burgweide. Ten symboliczny gest miał szczególne znaczenie, gdyż wydarzenie to odbyło się w dniu, który w 1945 roku był dniem kapitulacji Festung Breslau. Ten kluczowy moment w historii miasta oznaczał wolność dla tysięcy ludzi, którzy byli zmuszeni do pracy w obozach rozmieszczonych na terenie miasta.

Ośrodek Burgweide służył początkowo jako obóz przejściowy, a następnie przekształcił się w obóz pracy na obszarze ówczesnego Breslau. Według danych historycznych, w środku 1945 roku, ośrodek ten gromadził około 12 tysięcy więźniów pochodzących z różnych krajów, w tym również spora ilość naszych rodaków. Kamila Jasińska, reprezentująca Instytut Pamięci Narodowej podczas uroczystości odbywających się w poniedziałek podkreśliła, że „Burgweide było największym tego rodzaju ośrodkiem na obszarze dzisiejszego Wrocławia, a wówczas Breslau i okolic”.

Obóz przejściowy Burgweide funkcjonował na terenach dzisiejszych Sołtysowic od końcówki 1941 roku aż do momentu zakończenia działań wojennych na terenie niemieckiego Wrocławia. Znaczy to, że działalność ośrodka zakończyła się dopiero po kapitulacji Festung Breslau 6 maja 1945 roku. Kamila Jasińska podkreśliła, że ze względu na swoją tragiczną historię i symbolikę związaną z cierpieniem wielu ludzi, obóz Burgweide ma szczególne miejsce w historii miasta. Powinien być dla nas istotny nie tylko jako miejsce pamięci, ale także jako przestroga dla przyszłych pokoleń.